Święta wielkanocne za pasem! PDF Drukuj Email
środa, 23 marca 2016 12:26

Sobota, tuż przed niedzielą palmową, to dzień kolejnego już, bo piątego z kolei Kiermaszu Wielkanocnego. Prezentacja wyrobów ozdobnych, związanych ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy odbyła się w Multimedialnym Centrum Kultury e-Eureka – Biblioteka Publiczna w Świeszynie.

Organizatorzy kiermaszu – MCK e-Eureka – BP, połączyli sprzedaż tych pięknych palm, stroików i jajek z występami artystycznymi. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie gimnazjum w Świeszynie, którzy pokazali „reportaż” ze swojej szkoły. Zobaczyliśmy scenki z niemal każdej lekcji, a spajał to wszystko reporter, robiący wywiady w przerwach, a w tę rolę wcielił się, z doskonałym skutkiem, Piotr Mol. Na koniec tego artystycznego występu było co nieco iluzji, gdyż na lekcji chemii próbowano „spalić” prawdziwy banknot dziesięciozłotowy oraz „rozpalić ognisko” na ławce. Obyło się bez wizyty straży pożarnej, a i eksponaty potrzebne do doświadczenia nie ucierpiały ani troszeczkę!

Po gimnazjalistach na scenie pojawił się strzekęciński zespół Cecylianki, który pod kierownictwem Piotra Szymanowskiego wykonał pięć piosenek. Następnie na scenie zameldowały się Panie z zespołu Jagody, które w przyszłym roku będą świętować 40-lecie działalności artystycznej. A na koniec swym śpiewem i akordeonowym zadęciem umilały czas Panie z zespołu Jarzębiny, ze swym akordeonmistrzem – Lubomirem Polechońskim! Panie wystąpiły z nowym głosem w zespole - debiutującą na deskach Panią Anną Witczak.

Najważniejsze jednak były stoiska, na których zaprezentowano różnorodność asortymentu. Od palm, stroików, jajek, poprzez kartki świąteczne, a na babkach wielkanocnych kończąc. Odwiedzający MCK mieli duży wybór spośród tych lokalnych „dzieł sztuki”.

Podczas kiermaszu rozstrzygnięto konkurs na TRADYCYJNĄ PISANKĘ WIELKANOCNĄ. Komisja, w skład której weszły Panie: Marzena Bosa, Ewa Sabatowicz i Jadwiga Waśko oceniły trzy prace, które zostały zgłoszone do konkursu. Zgodnie z regulaminem tylko jedna praca spełniła wymagania regulaminowe i wygrała konkurs. Była to praca Pani Janiny Iwańcio z Konikowa. W jej imieniu nagrodę ufundowaną przez MCK e-Eureka – Biblioteka Publiczna, z rąk wójt Gminy Świeszyno – Ewy Korczak, odebrała Anna Piotrowska. Przyznano dwa wyróżnienia, które odebrali: Maja Lisowska z Giezkowa i Miłosz Lesiuk z Zegrza Pomorskiego.

Tekst i zdjęcia: Jacek Marcinkowski