225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja PDF Drukuj Email
piątek, 29 kwietnia 2016 14:56

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną spisaną konstytucją.
Konstytucja majowa zmieniła ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów na monarchię konstytucyjną, wprowadziła polityczne zrównanie szlachty i mieszczan oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Zniosła liberum veto.

Z okazji 225. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, 28 kwietnia br. w Multimedialnym Centrum Kultury e-Eureka - Biblioteka Publiczna odbył się uroczysty koncert. Patronat nad koncertem objęła Wójt Gminy Świeszyno Ewa Korczak.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Roty w wykonaniu chóru Kamerton 3 pod kierownictwem Barbary Kadeli. W dalszej części programu uczniowie Gimnazjum w Świeszynie przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji. Na zakończenie ponownie zaprezentował się chór Kamerton 3 w utworach „Hymn 3 maja” i „Wielka woda”.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim wykonawcom oraz osobom przygotowującym koncert.

Ewa Sabatowicz

Zdjęcia: Robert Łukawski